O autorovi

Britský autor Robert Bryndza před lety plynule přešel od herectví k psaní, když na Edinburghském divadelním festivale úspěšně uvedl svou komedii o chorvatském kouzelníkovi, ve které si sám zahrál, a pokračoval komediemi v sérii se smolařkou Coco Pinchardovou. Průlom mu přinesla až tvrdohlavá a odvážná policistka Erika Fosterová. Její případy vycházejí již v sedmadvaceti jazycích a jednotlivé knihy právem nesou označení „světový bestseller“.

Robert Bryndza

Hned prvního titulu z volné detektivní série s názvem Dívka v ledu se v zahraničí během necelých dvou let od vydání prodaly více než dva miliony výtisků. Příběh, který se odehrává během temné zimy v Londýně a předkládá čtenáři zamotané klubko vztahů, intrik, skrývaných tajemství a nečekaných souvislostí, strhne své čtenáře od první stránky a nedovolí mu knihu odložit, dokud nedočte poslední stránku. Pro české a slovenské fanoušky Eriky Fosterové může být zajímavý její původ – pochází totiž ze Slovenska, do Británie přijela před mnoha lety jako au-pair a postupně se vypracovala až na detektiva šéfinspektora.

V dalším thrilleru s názvem Noční lov čerpá naopak Robert Bryndza z let, které prožil v jižním Londýně. Kromě ulic nebo hospod, kde se Erika Fosterová a její tým během vyšetřování pohybují, se volně inspiroval skutečným případem, který roky děsil jeho okolí. Pachatel se vloupával v noci k lidem do domů a policie dlouhou dobu neměla žádné vodítko. Nakonec se zjistilo, že žil jen o pár ulic dál než Robert.

I v třetím díle série Temné hlubiny připravil Robert Erice Fosterové další nástrahy jak v souvislosti s novým případem, tak s její nepoddajnou povahou. Bude se muset ponořit hluboko do minulosti a bojovat s těmi, kteří skrývají stará tajemství. I ve své třetí knize nám Robert Bryndza přináší to, na co jsme u něj zvyklí: komplikovaný případ, napětí do poslední stránky, propracované charaktery a vývoj postav, hrdiny, které si čtenáři tolik oblíbili.

A v nastoleném trendu pokračuje Robert Bryndza i v nejnovější knize Do posledního dechu, která nyní vychází. V ní čtenář sleduje sériového vraha, jež si vytváří falešné profily na Facebooku a na různých internetových seznamkách, aby vylákal mladé dívky na schůzku a pak je zavraždil. Robert o tématu tvrdí, že je to jeho reakce na skutečnost, kolik toho lidé o sobě na sociálních sítích prozrazují, aniž si uvědomují důsledky.

Jak Robert Bryndza prozradil, pilně pracuje na dalších případech sympatické vyšetřovatelky. Zprostředkovaně do nich mohou zasáhnout i čtenáři: Robert poctivě čte všechny vzkazy, které mu čtenáři posílají přes Facebook nebo nechávají na jeho webových stránkách www.robertbryndza.com, a připomínky fanoušků bere vážně a zapracovává do svých nových knih. I tento jeho neobvykle přátelský postoj přispěl k tomu, že si jeho knihy získaly tak mimořádnou oblibu.

Přečtěte si rozhovory a recenze knih Roberta Bryndzy.