O autorovi

Robert Bryndza je britský autor žijící trvale na Slovensku. Psát začal ve 13 letech, kdy mu rodiče k Vánocům koupili psací stroj. Původně vystudoval herectví a z nedostatku příležitostí se rozhodl, že si napíše vlastní divadelní hru. S tou se účastnil divadelního festivalu v Edinburghu, kde sklidila velký úspěch. To Roberta povzbudilo, aby se začal psaní věnovat profesionálně.

Robert Bryndza

Brzy se v Británii zapsal jako úspěšný autor humoristických románů s přídechem romantiky. Postupně vydal pět knížek s hlavní hrdinkou Coco Pinchardovou, ve kterých hledání lásky provází – jak to ostatně v životě často bývá – trapasy a šlápnutí vedle, a samostatný román Miss Wrong and Mr. Right. Spolu se svým partnerem Jánem také sepsali satiru na „báječný“ život v továrně na sny s názvem Lost in Crazytown, v níž se inspirovali zážitky, které sesbírali za dobu, co v Hollywoodu pracovali – Robert jako herec, Ján jako vizážista hvězd.

Přes úspěchy, kterých Robert jako autor romantických komedií dosáhl, nezapomněl na svůj tajný sen napsat thriller. Námět na postavu a případy detektiva šéfinspektora Eriky Fosterové v něm klíčily několik let.

Hned prvního titulu z volné detektivní série s názvem Dívka v ledu (The Girl in the Ice) se v zahraničí během necelých dvou let od vydání prodaly více než dva miliony výtisků, byl označen mimo jiné jako The Wall Street Journal a USA Today bestseller a práva byla prodána do dvaceti devíti jazyků. Dívka v ledu a její hlavní postava, detektiv Erika Fosterová, si spolu se svými kolegy Petersonem a Mossovou získala i tisíce českých čtenářů. Příběh, který se odehrává během temné zimy v Londýně a předkládá čtenáři zamotané klubko vztahů, intrik, skrývaných tajemství a nečekaných souvislostí, strhne své čtenáře od první stránky a nedovolí mu knihu odložit, dokud nedočte poslední stránku.

Pro české a slovenské fanoušky Eriky Fosterové může být zajímavý její původ – pochází totiž ze Slovenska, do Británie přijela před mnoha lety jako au-pair a postupně se vypracovala až na detektiva šéfinspektora.

V dalším thrilleru s názvem Noční lov (The Night Stalker) čerpá naopak Robert Bryndza z více než deseti let, které prožil v jižním Londýně. Kromě ulic nebo hospod, kde se Erika Fosterová a její tým během vyšetřování pohybují, se volně inspiroval skutečným případem, který dvacet let děsil jeho okolí. Sériový vrah se vloupával v noci k lidem do domů a policie dlouhou dobu neměla žádné vodítko. Nakonec se zjistilo, že žil jen o pár ulic dál než Robert.

I v třetím díle série Temné hlubiny (Dark Water) připravil Robert Erice Fosterové další nástrahy jak v souvislosti s novým případem, tak s její nepoddajnou povahou. Bude se muset ponořil hluboko do minulosti a bojovat s těmi, kteří skrývají stará tajemství.

Ve čtrvrtém případu nazvaném Do posledního dechu (Last Breath) sledujeme sériového vraha, který si vytváří falešné profily na Facebooku a na různých internetových seznamkách, aby vylákal mladé dívky na schůzku a pak je zavraždil. Robert říká, že je to jeho reakce na skutečnost, kolik toho lidé o sobě na sociálních sítích prozrazují, aniž si uvědomují důsledky.

Také v pátém díle série Chladnokrevně (Cold Blood) se setkáváme se „starými známými“ – Erikou, Kate Mossovou (ne tou Kate), Jamesem Petersonem a po nucené pauze se na scénu vrací i komandér Marsh. A že mu Robert připravil opravdu velkolepý návrat… Tentokrát sledujeme příběh ze dvou úhlů pohledu a jeden z nich je dokonce velmi osobní – jde přímo o deníček vraha.
Co zůstává, kromě oblíbených postav, stejné, jsou také kulisy Londýna. Jak Robert říká, Londýn Eriky Fosterové je stejně reálný jako ten, který jste navštívili nebo navštívíte. A varuje: Jestli v tu chvíli narazíte na Eriku Fosterovou, dávejte si pozor na sériové vrahy. Zdá se, že je přitahuje! Zůstává tedy jen jedna otázka: Kdo všechno nakonec bude muset jednat chladnokrevně?

I v šestém díle s názvem Smrtící tajnosti (Deadly Secrets) se vrátíme do jižního Londýna na stanici Lewisham Row. Jsou Vánoce, svátky klidu a pokoje. I když – jak pro koho… Na malé předzahrádce najde matka svou dceru brutálně zavražděnou. Marissa Lewisová, mladá krásná tanečnice burlesky, už Vánoce neoslaví. A vyšetřování její vraždy samozřejmě pokazí sváteční atmosféru všem z týmu Eriky Fosterové… Kdo Marissu zavraždil a proč? Kdo skrývá smrtící tajnosti?

Poté Robert Bryndza představil novou sérii případů hrdinky Kate Marshallové, ženy s pohnutým osudem a silným smyslem pro spravedlnost, již jako novou vyšetřovatelku představil v knize Kanibal z Nine Elms (Nine Elms). V ní musela Kate čelit zabijákovi, který jí až příliš připomíná vlastní minulost.

Ve druhém díle Mlha nad Shadow Sands (Shadow Sands) pak Kate se svým asistentem Tristanem řešila, kam mizí mladí lidé v oblasti Shadow Sands, když padne hustá mlha, a co se s nimi stalo.

Třetí knihou v této sérii je právě Propast smrti (Darkness Falls), v níž Kate a Tristan poprvé jako soukromí vyšetřovatelé řeší případ novinářky, která zmizela před necelými třinácti lety, a přitom narazí na mnohem horšího a rozsáhlejšího, než se původně zdálo.

Po třech případech Kate a Tristana se Robert na podzim roku 2022 rozhodl vrátit zpět k oblíbené Erice Fosterové a jejímu týmu a připravil jim střetnutí se záludným vrahem v knize Osudné svědectví (Fatal Witness).

Nyní opět představuje detektivní agenturu Kate Marshallové a její čtvrtý případ zmizelého chlapce v novince Ďáblova cesta (Devil’s Way).

Robert Bryndza i nadále pracuje na dalších nápadech a příbězích. Pokud se vám jeho knihy líbí, můžete mu poslat vzkaz přes Facebook nebo webové stránky www.robertbryndza.com. Robert ohlasy svých fanoušků bere vážně a čile s nimi komunikuje. I tento jeho neobvykle přátelský postoj přispěl k tomu, že si jeho knihy získaly tak mimořádnou oblibu.