Propast smrti

Začínající detektivní kancelář, již si Kate a Tristan spolu založili, získá svůj první velký případ – prošetřují zmizení investigativní novinářky v jihozápadní Anglii. Téměř třináct let poté, co Joanna Duncanová zmizela z opuštěného parkoviště blízko redakce novin, kde pracovala, je kontaktuje její bezmocná matka, Bev Ellisová. Ani po tak dlouhé době se nechce vzdát své naděje a prosí Kate a Tristana, aby zjistili, proč a kam Joanna zmizela. Je si jistá, že ambiciózní reportérka, která měla před sebou zářivou kariéru, by nikdy neutekla. Bev je tedy přesvědčená, že se jí muselo něco stát, ale policie nemá vůbec žádná vodítka a případ odložila. Proto Bev a její přítel Bill, vlivný místní podnikatel, získali od police veškerou dokumentaci k případu, kterou Kate a Tristanovi předloží. Složitost případu Kate odrazuje a zároveň láká a rozhodne se, že půjde krok po kroku do minulosti.

Oba soukromí detektivové se vyptávají Joannina manžela Freda a prozkoumávají pozadí článků, na kterých Joanna pracovala. Jeden z nich se týkal místního člena parlamentu, kterého Joannina odhalení stála kariéru. Oba muži mají sice alibi, ale ta se ukážou jako děravá. Jak Kate a Tristan pronikají hloub a hloub a odkrývají temná tajemství, vyšetřování se posouvá a detektivové najednou hledají nejen Joannu Duncanovou, ale i dva mladé pohledné muže, Davida Lamba a Gabea Kempa, kteří se dlouho pohřešují. Nakonec Kate a Tristan dospějou k šokujícímu zjištění: při práci na další reportáži narazila Joanna na něco, co ji pravděpodobně stálo život. Na identitu sériového vraha.

Robert Bryndza čtenářům nabízí, tak jak jsme u něj zvyklí, komplikovanou zápletku s nečekaným rozzuzlením, která je podpořena kousek po kousku metodickým vyšetřováním a v níž postupně odkrývá všechny aspekty záhady. Dialogy jsou autentické a postavy psychologicky propracované, vidíme i vývoj postav a jejich života od dob, kdy se Kate a Tristan při řešení případu Kanibala z NIne Elms teprve seznamovali, i od případu Mlhy nad Shadow Sands, po jejímž vyřešení se rozhodli, že si spolu založí soukromou detektivní kancelář. V obou postavách tak Robert Bryndza stvořil sympatické hrdiny, kteří svým civilním vyšetřováním nakonec dokážou vyřešit případ, na kterém oficiální složky pohořely.